Kognitivní pomůcky, které v Třebíči nazýváme „mozkohračky“, jsou ideálním nástrojem, jak si hravě posílit mentální schopnosti.
A zároveň se pobavit. Ukážu vám, jak pomocí jednoduchých her můžete doma snadno stimulovat různé části mozku. Výhodou je, že si každý najde úroveň, která mu vyhovuje, a hry jsou vhodné pro různé věkové kategorie. Pojďte se mnou objevovat mozkohračky a dopřejte svému mozku nejen trénink, ale i zábavu. Jste připraveni začít?
Kognitivní pomůcky aneb mozkohračky
Mozek se rád baví a miluje objevování nových věcí. Dopřejme mu to. Kognitivní pomůcky – to zní až akademicky. Ve skutečnosti to jsou mozkohračky. Tak jsme v Třebíči pojmenovali jedním srozumitelným slovem chytré hry a aktivity, které slouží k zábavnému tréninku kognitivních schopností, jednoduše k tréninku mozku. Výhodou je nastavitelná úroveň obtížností, což znamená, že jsou vhodné pro různé věkové kategorie. Oblíbená mozkohračka je Noemeova archa. Podle obrázků si poskládáte magnetická zvířata do lodě (do archy). Ty, které zbydou, doskládáte tak, aby se stejný druh zvířete dotýkal. Začněte s jednoduchými úkoly a postupujte ke složitějším. K tomu si dejte dobrou kávu nebo čaj. Půjde to ještě lépe.
Kvadrilion – to není jazykolam. Je to další mozkohračka, kterou vám doporučím. Na podkladové čtverce, které mají vyhloubené jamky, skládáte barevné kuličky. Pomůže vám plánek. Kuličky jsou různě spojené do tvarů a vaším úkolem je poskládat je všechny na podkladové čtverce. Výhodou je, že se dobře drží v ruce, což ocení zvláště senioři.
Zvukové pexeso. Wow. Proč ne? Hledejte dva stejné zvuky. Potrénujete zvukovou paměť i soustředění. Perfektní je i hmatové pexeso. V pytlíku hledáte pohmatu dva stejné tvary. Panečku, bez soustředění to nejde.
Barevný kód je název úžasné mozkohračky na trénink prostorové orientace. K dispozici máte několik průhledných destiček s barevným tvary. Tím, že je vrstvíte na sebe, docílíte krásných obrázků. Úkol? Součástí této aktivity je knížečka s předkreslenými obrázky, které máte složit. Jdeme na to!
Vyprávění příběhů nás provází od útlého dětství. Povolme uzdu fantazii a pojďme si vyprávět. Pomohou vám Story cube – kostičky, na kterých jsou vyobrazené předměty. Stačí si podle vlastních pravidel hodit kostky, podívat se na obrázky a začít vytvářet svůj vlastní příběh. Příběhy a vzpomínky z vašeho života vám pomůže znovu oživit rodinná společenská hra s názvem Jak to tenkrát bylo. Hra obsahuje kartičky s retro fotkami a přímo vybízí k vyprávění příběhů ze života.
Sešli jste se na návštěvě nebo přemýšlíte, co dělat po nedělním obědě? Vytáhněte deskovou hru Mozkovna. Úkoly jsou rozděleny na logické, grafické, textové, vědomostní, a také ty na postřeh a paměť. Série her s názvem Babi, dědo hrajeme je rychlá, zábavná, procvičí paměť, budete hledat významy slov a pobavíte se se svými spoluhráči.